- Discounts
- Return policy ?
-
English
Product added (x)
Cart (0 products) Cart (1 product)
Total products
Total shipping To be determined
Total (tax incl.)
Karate Mittens - With Thumb, WKF - 661.23, Adidas
New WKF and FFK-approved model: official WKF and FFKarate mitt available in blue or red.
- Model with thumb.
- Technology I-Protech: absorbent EVA foam mold with controlled density and shape.
- Resistant PU outer material.
- Clamping elastic.
Ergonomic shape for optimum comfort and safety, in compliance with the new international regulations implemented on January 1, 2012.
ATTENTION : The logo may vary according to availability. You will receive either only the logo, or the logo accompanied by the ADIDAS inscription.
| Size | Size of person |
| XS | 140-150 cm |
| S | 150 - 160 cm |
| M | 160 - 170 cm |
| L | 170 - 180 cm |
| XL | 180 - 190 cm |
See also similar product #47530
Product #31264
- Discipline :
- Karaté
- Composition :
- Cuir PU
- Color :
- Bleu
- Gloves closure :
- Velcro
- Thumb protection :
- With
- Discount on cart :
- Yes
- Estimated delivery :
- Mon 13th - Thu Apr 16th
| |
| Product in stock in our warehouse ? | in stock in our warehouse |
| Procurement lead time | - |
| Order preparation time | 0 to 2 working days |
| Shipping time | 1 to 2 working days (to France) |
| Delivery date estimated | Monday April 13th to Thursday April 16th |