- Discounts
- Return policy ?
-
English
Product added (x)
Cart (0 products) Cart (1 product)
Total products
Total shipping To be determined
Total (tax incl.)
Woman Chest Protector - WKF 666.14, Adidas
- This is the official model appointed by WKF (Word Karate Federation).
- Reenforced P.E. hull, can be removed.
- Bra can be adjusted, polyester «net» fabric.
- ClimaCOOL® technology for optimal ventilation and reduced humidity.
- Security and freedom of movement.
- CE norms.
CLIMACOOL® :
Technology that provides ventilation and regulates temperature and perspiration thanks to highly efficient materials that optimize performance.
ATTENTION : The logo may vary according to availability. You will receive either only the logo, or the logo with the ADIDAS inscription. As for the WKF logo, its position may vary.
| Size | Chest Size |
| S | 72-84cm |
| M | 84-92cm |
| L | 92-104cm |
| XL | 104-110cm |
Product #31224
- Discipline :
- Karaté
- Composition :
- Polyester
- Color :
- White
- Genre :
- Female
- Discount on cart :
- Yes
- Estimated delivery :
- Fri 17th - Wed Apr 22nd
- Exchange Policy :
- Can not be exchanged or refunded...
| |
| Product in stock in our warehouse ? | in stock in our warehouse |
| Procurement lead time | - |
| Order preparation time | 0 to 2 working days |
| Shipping time | 1 to 2 working days (to France) |
| Delivery date estimated | Friday April 17th to Wednesday April 22nd |